Visszakapcsolás elleni biztosítás
A villamos berendezésnek a munkavégzés céljából való leválasztására használt összes kapcsolóeszközt biztosítani kell a visszakapcsolás ellen, célszerűen a működtető mechanizmus reteszelésével. Ha reteszelésre nincs lehetőség, akkor a visszakapcsolás megakadályozására a kialakult gyakorlatnak megfelelő, egyenértékű tiltó műveletet kell végezni. Ha a kapcsolóeszköz működtetéséhez segédenergia-forrásra van szükség, akkor azt üzemen kívüli kell helyezni. A beavatkozás letiltására feliratokat, pl.: figyelmeztető táblát, táblákat kell használni. Távmüködtetésű kapcsolóeszközök alkalmazása esetén a visszakapcsolást helyi működtetésű eszközökkel kell megakadályozni. Erre a célra használt összes jelző és reteszelő rendszernek megbízhatónak kell lennie. A villamos berendezés azon részeit, amelyek a teljeskörű leválasztás után még feltöltve maradnak, pl. a kondenzátorokat és a kábeleket, megfelelő eszközökkel ki kell sütni.
A villamos berendezésnek minden olyan helyén, ahol a feszültségmentesítendő berendezés és/vagy berendezésrész kézzel vagy távműködtetéssel visszakapcsolható, a az MSZ 1585:2016 6.2.3.101.1-6.2.3.101.3. szakasz szerinti letiltást kell alkalmazni.
Ha a feszültségmentesítést a villamos berendezésen végzendő munka teszi szükségessé, akkor a letiltást a következők szerint kell megvalósítani:
villamos kezelőhelyiségnek vagy villamos kezelőtérnek minősülő helyen belül általában elegendő egy „Bekapcsolni tilos" figyelmeztető táblát elhelyezni (MSZ 453 szerinti)
másutt általában – lelakatolással, lezárással, a kezelőfogantyú levételével vagy más módon - meg kell akadályozni azt, hogy illetéktelen személy szerszám nélkül visszakapcsolást végezhessen.
Ha a bekapcsolási lehetőség olyan közel esik a munkahelyhez, hogy munka közben a munkavégző állandó felügyeletet gyakorolhat fölötte, akkor a letiltás elhagyható, de olyan kapcsolószerv esetén, amelyet védelem, automatika vagy távműködtetés is kikapcsolhat, egyértelműen jelezni kell azt, hogy a kikapcsolás itt szándékosan, kézi működtetéssel történt. A munkáltatói szabályzat rendelkezhet arról, hogy a „Bekapcsolni tilos" táblákon, üzemi naplóban vagy más erre alkalmas helyen fel kell-e tüntetni az elhelyezés dátumát és azt, hogy ki engedélyezheti a visszakapcsolást.
Ha a visszakapcsolásra alkalmas villamos szerkezet segédenergia hatására bekapcsolhat, akkor a segédenergia-forrás vagy a segédenergia-hálózat hatástalanításával kell megakadályozni a tévedés vagy segédenergia köri hiba következtében nem szándékos visszakapcsolást. Ha a segédenergia-hálózatot kismegszakító kikapcsolásával hatástalanítják, akkor a kismegszakítón egyértelművé kell tenni, hogy ennek kikapcsolása szándékos volt.
Nem kell távmüködtetésű kapcsolóeszközök alkalmazása esetén a visszakapcsolást helyi működtetésű eszközökkel megakadályozni, ha az MSZ 1585:2016 6.2.1.104. szakaszban leírtak maradéktalanul teljesülnek.
Feszültségmentesítés végrehajtása során a leválasztásban részt vevő, nyitott állapotú, kézi működtetésű oszlopkapcsolók visszakapcsolás elleni biztosítására elegendő az üzemirányítónál lévő infokommunikációs letiltás és ennek naplózása.
Ha a feszültségmentesítést a villamos berendezés tartós használaton kívül helyezése érdekében végzik, akkor a letiltást valamely szembetűnő helyen lévő berendezésrész kiszerelésével vagy a vezetéknek szembetűnő helyen való megbontásával kell megvalósítani A kiszerelés és/vagy bontás olyan legyen, amelyből egyértelműen kitűnik, hogy ez szándékos munka eredménye.
Ha a feszültségmentesítést munkavégzés céljából végzik ugyan, de a berendezés a munka befejezése után is tarlósan használaton kívül marad, akkor mind az MSZ 1585:2016 6.2.3.101.1., mind a 6.2.3.101.2. szakasz szerinti letiltást alkalmazni kell.
Kábelvonal feszültségmentesítése esetén az MSZ 1585:2016 6.2.3.101.1. szakasz szerinti letiltáskor és a visszakapcsolás megakadályozásakor a végpontokat a kábelvonal-nyilvántartás (nyomvonalrajz, kapcsolási rajz stb.) szerint kell meghatározni.
Az idegenek és illetéktelenek által hozzáférhető kézi kapcsolási (leválasztási) helyeken mind nagyfeszültségű, mind kisfeszültségű szabadvezetékek esetében a kikapcsolásra, illetve leválasztásra szolgáló szerkezeteket vagy az ezeket tartalmazó szekrényeket le kell zárni vagy őrizni kell azokat.
Épületvillamossági berendezés feszültségmentesítésekor letiltás céljára elegendő:
becsavarható biztosítók esetén a biztosítóbetétek és a biztositófejek kiemelése és elzárása vagy elvitele, hogy azok a becsavarás helyén ne legyenek hozzáférhetők;
fogantyúval kezelhető késes biztositok esetén a betétek kiemelése és azok, valamint a fogantyú olyan elzárása vagy elvitele, hogy azok a kezelés helyén ne legyenek hozzáférhetők;
kismegszakítok esetén a bekapcsolást gátló ólomzár helyére vékony huzal behelyezése és ennek szerszámmal végzett összecsavarása vagy a kapcsolókar szigetelőszalaggal való leragasztása;
olyan dobozkapcsolók esetén, amelyeken - szerkezeti vagy elhelyezési okok folytán - a „Bekapcsolni tilos" tábla nem helyezhető el, kikapcsolt állásban a kapcsoló zöld/sárga színű szigetelőszalaggal való leragasztása.