A közeli aktív részek elleni védelem

Ha a munkavégzés helyének közelében a villamos berendezésnek vannak olyan részei, amelyeket nem lehet feszültség mentesíteni, akkor a munka megkezdése ellőtt különleges kiegészítő óvintézkedéseket kell tenni „a feszültséghez közeli munkavégzés" előírásai szerint (lásd az MSZ 1585:2016 6.4. szakaszt).

A feszültségmentesifett rész körülhatárolását mindig úgy kell végezni, hogy még a határvonal érintése se legyen feszültség alatti tevékenységnek tekinthető. (PI, ha egy szabadvezeték közbenső szakaszát feszültségmentesitik, akkor a határ nem lehet a nyitott oszlopkapcsolók vagy bontott szakaszbiztositok oszlopán, hanem annál csak beljebb.).
A körülhatárolás végezhető:
- tényleges körülzárással, védőfedéssel;
- jelképes (pl. szalagból készült) körülkerítéssel;
- a határszerelvények (pl. táblával, zászlóval való) megjelölésével;
- több helyiségre, nagyobb területre kiterjedő munkaterület esetén egyértelmű írásbeli meghatározással (pl. X lakás, Y műhely, Z telephely, megnevezett község stb.).

A feszültségmentesített kábelvonalat a munkahelyen (munkagödörben) feltűnő módon meg keli jelölni. Ezt a jelölést a munka végeztével el kell távolítani. El szabad hagyni ezt a megjelölést, ha a munkahelyen csak egyetlen kábelvonal hozzáférhető.

Ha a két rendszerű 132 kV vagy annál nagyobb feszültségű szabadvezetéknek csak az egyik rendszerét feszültségmentesítik, akkor a feszültségmentesített rendszer oldalát minden olyan oszlopon meg kell jelölni, amelyre a munka során esetleg fel kell mászni. A munkát végző személynek a feszültségmentes rendszerrel azonos színű jelölést kell viselnie.