A feszültség nélküli állapot ellenőrzésé

A feszültség nélküli állapotot a villamos berendezés minden fázisán vagy pólusán ellenőrizni kell a munkavégzés helyén vagy ahhoz a lehető legközelebb. A villamos berendezés feszültség nélküli részeinek ezt az állapotát a gyakorlatnak megfellelő helyi, üzemi előírások alapján kell ellenőrizni. Az ellenőrzés magában foglalja például a feszültség kémlelők; a szerkezetbe beépített feszültség kémlelő rendszerek és/vagy különálló kémlelőrendszerek használatát. A feszültség kémlelőket és a különálló kémlelőrendszereket legalább közvetlenül a használatuk előtt, de lehetőleg a használatuk után is ki kell próbálni.

A kábellel csatlakozó villamos berendezések esetében; ha a munkavégzés helyén a leválasztott kábelek egyértelműen nem azonosíthatóak, akkor a biztonsági megőrzésére más módszert kell alkalmazni a kialakult helyi gyakorlat szerint. Ilyen lehet a megfelelő kábelivágó vagy kábelszúró eszközök használata.

A munkavégzés megkezdése előtt mindig meg kell győződni a feszültség nélküli állapotról. Feszültségkémlelők vagy feszültségkémlelő rendszerek (VDS) használatakor ezek feleljenek meg az EN 61243-1, az EN 61243-2, az EN 61243-3 vagy az EN 61243-5 szabványnak.

Ha a munkavégzést bármikor meg kell szakítani vagy a munkavégzők csoportjának el kell hagynia a munkavégizés helyét, és ennek következtében a villamos berendezés felügyelet nélkül marad, akkor a munka újbóli megkezdése előtt ismételten ellenőrizni kell a feszültség nélküli állapotot. Erre az ellenőrzésre nincs szükség, ha a munkavégzés helye továbbra is földelve van és rövidre van zárva.

Ha a villamos berendezés feszültség nélküli állapotának ellenőrzésére távvezérlésű, rövidre zárásra alkalmas földelőkapcsoló használatos, akkor ennek kapcsolási állását megbízhatóan jelezni kell a távvezérlő rendszeren keresztül.
Ha ezt a földelőkapcsolót helyileg működtetik és a földlelőkapcsoló működése vizuálisan megfigyelhető, akkor a kapcsoló összes vezetőjének földelését ellenőrizni kell.
A nagyfeszültségű berendezések földelőkapcsolói feleljenek meg az EN 62271-1-nek és az EN 62271-102-nek.

A feszültségmentesítendő részek üzemi vezetőinek feszültség nélküli állapotát kisfeszültség esetén vagy próbalámpával, vagy 20 mA-nél nagyobb fogyasztású, szabványos, kétsarkú feszültségvizsgálóval kelt ellenőrizni.
A feszültség nélküli állapot ellenőrzésére egyik feszültségszinten sem elegendő a kizárólag hangjelzést adó készülékek használata.

1 kV és 36 kV közötti névleges váltakozó feszültség esetén az MSZ EN 61243-1 szerinti egysarkú feszültségkémlelővel kell ellenőrizni. Tokozott berendezések esetében a villamos berendezés erre vonatkozó jelzése is elegendő a feszültség nélküli állapot ellenőrzésére.
36 kV-nál nagyobb névleges váltakozó feszültség, valamint 1,5 kV-nál nagyobb névleges egyenfeszültség esetén a munkáltatói szabályzatban kell meghatározni; milyen készüléket vagy műszert kell erre a célra használni.

Kisfeszültség esetében a helyszínen hozzáférhető valamennyi üzemi vezető között (egymás közt), valamint - ha a helyszínen hozzáférhető földpotenciálú fémszerkezet van, akkor - a földhöz képest is ellenőrizni kell a feszültség nélküli állapotot. 3 kV és nagyobb feszültség esetén a feszültség nélküli állapotot elegendő (minden érinthető vezetőn) a földhöz képest ellenőrizni. Ha az ellenőrzés helyszínén a feszültségmentesítendő villamos berendezés(rész) feszültségéhez hasonló névleges feszültségű, feszültség alatt maradt rész is hozzáférhető, akkor a feszültség nélküli állapot ellenőrzésére használt műszer, illetve készülék működőképességét a feszültségmentesítés során ellenőrizni kell.