Teljes körű leválasztás

A villamos berendezésnek azt a részét, amelyen munkavégzés folyik le kell választani az összes tápforrásról. A leválasztást légközzel vagy azzal egyenértékű hatékonyságú szigeteléssel kell megoldani, amely biztosítja, hogy a leválasztási ponton átütés ne léphessen fel.

Kikapcsolással meg kell szakítani a feszültség mentesítendő villamos berendezésrész üzemi áramát. Ha a kikapcsolást végző szerkezet önmagában teljesíti a leválasztás követelményeit is akkor ez önmagában leválasztásnak is tekinthető. (Kisfeszültségű villamos berendezésekre az MSZ 2364/MSZ HD 60364 sorozat, az ennél nagyobb feszültségűekre a MSZ EN 61936-1 határozza meg a követelményeket)

A kikapcsolás után - ha egyidejűleg nem történt meg- leválasztással kell megakadályozni azt, hogy a feszültségmentesítendő villamos berendezésre és/vagy berendezésrészre máshonnan emberre veszélyes feszültség kerülhessen. A leválasztást el kell végezni minden lehetséges betáplálási helyen a feszültségmentesítendő berendezés és/vagy berendezésrész más berendezéssel és/vagy berendezésrésszel való villamos áramköri összekötését lehetővé levő valamennyi villamos szerkezet esetében (függetlenül attól, hogy ez az összekötés az adott helyen üzemszerű, szokásos vagy tiltott-e).

A leválasztás szempontjából az erről táplált fogyasztói leágazásokat csak akkor kell lehetséges betáplálási pontnak tekinteni ha:
- ennek a fogyasztói leágazásnak kétoldali betáplálási lehetősége van, vagy
- arra generátoros üzem is csatlakozik, vagy
- a visszatáplálás lehetőségére (pl. nagyteljesítményű szünetmentes áramellátás - UPS esetén) a bontási helyen felirat vagy jelzés hívja fel a figyelmet.

Épületvillamossági berendezésekben leválasztás helyett elegendő a hálózati engedélyes fogyasztásmérői elé felszerelt kismegszakítók kikapcsolása is, ha azokon a hálózati engedélyes zárópecsétjei sértetlenek.